Українцям можна використовувати цифрові документи в банках країни
Сучасні технології служать, перш за все, для полегшення життя людей. Ось і в системі паспортних даних громадян також відбуваються зміни, покликані сприяти більш комфортному і легкому способу ідентифікації і верифікації особистості людини.
1 грудня 2020 набула чинності постанова правління НБУ від 23 листопада 2020 року №148 «Про затвердження Змін до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні». Про це повідомляє прес-служба регулятора в Фейсбуці.
У ньому йдеться про те, що з 1 грудня 2020 року при здійсненні касових операцій для ідентифікації та верифікації клієнта або його представника українські банки зможуть використовувати цифровий паспорт або закордонний цифровий паспорт в мобільному додатку «Дія», в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань здійснення банками фінансового моніторингу.

Цифровий паспорт, що це?
Цифровий паспорт - це цифровий аналог паперових документів в мобільному додатку "Дія". В електронному вигляді знаходиться інформація, яку містять ID-карта і біометричний закордонний паспорт громадянина України. Це означає, що громадянам України тепер при дистанційному відкритті рахунку в банку не потрібно фізично пред'являти ID-карту або біометричний закордонний паспорт.
Як це зробити?
Скористатися цією послугою можуть всі громадяни України, які мають ID-карта або біометричний закордонний паспорт. Для цього потрібно завантажити в своєму смартфоні додаток "Дiя" і верифікувати для отримання цифрового паспорта або закордонного цифрового паспорта за допомогою системи BankID НБУ.
Після вдалої ідентифікації у клієнта відображаються цифрові документи, відповідно до даних, що містяться в державних реєстрах.
Банк отримає дані клієнта через захищені канали та додатково здійснить його фотофіксацію за допомогою методу розпізнавання реальності особи. Тільки після цього клієнт зможе користуватися послугами банку і більш того, зможе поділитися копією цифрового паспорта або закордонного паспорта в відділенні банку.
У чому переваги?
- надійність - такі ідентифікаційні дані отримані з достовірних і надійних джерел;
- простота використання;
- швидкість обслуговування клієнтів банків, діджіталізація процесів.
На сьогоднішній день таку можливість передачі (шеринга) цифрових документів мають три банки України Приватбанк, monobank і А-Банк. У найближчому майбутньому ще 42 банки готові будуть до впровадження нового формату обслуговування своїх клієнтів.
Представники НБУ вважають, що такі новації мають спростити проведення касових операцій в банках при обслуговуванні клієнтів.
Крім того, банки вважають, що таким чином вдасться уникнути багатьох шахрайських дій і маніпуляцій з документами громадян, так як останнім часом почастішали подібного роду випадки. Всі дані, отримані від клієнтів, будуть надійно захищені.